І знову, прийшло до нас велике старослов’янське свято Івана Купала, яке за традицією, проходило минулої п’ятниці 6 липня в зеленій зоні біля річки Ірпінь (мікрорайон Романівка). Це було велике театралізоване народне гуляння, яке проходило майже 4 години і зібрало таку кількість людей, що прийшлося згадати народну поговірку: «зібралося люду, як квітів у полі…»
І це, звісно, без перебільшення так. Адже цьогорічний захід відбувся на високому організаційному рівні та за підтримки багатьох небайдужих людей та організацій. Мешканці міста та його гості, які побували на святі, мали можливість побачили як з давніх-давен відзначали це свято на українській землі, адже елементи традиційно святкування Івана Купала були тісно переплетені з сучасними видами мистецтва. Традиційність святу надавали, насамперед, купальське вогнище, купальські ворота, обрядові дерева — «Купало» і «Марена», купальські пісні і веснянки, традиційні для цього свята віночки, народне українське вбрання та багато іншого.
Святкування розпочали, як і годиться, піснями, які виконали жіночий вокальний ансамбль «Ірпінчанка» (художній керівник В. Зеленюк) та народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Червона калина» (художній керівник С. Клокун) з с.Пилиповичі Бородянського району. У виконанні колективів прозвучали народні купальські та жартівливі пісні, балади та веснянки.
Народне гуляння проводилося зі збереженням давніх старослов’янських традицій. Дівчата водили хороводи кругом «Мареноньки» — обрядового купальського дерева , наряджали його квіточками, різнокольоровими стрічками, та віночками сплетеними власними руками. Цей обряд провели учасниці зразкового дитячого хореографічного ансамблю «Едельвейс» Міського Будинку культури (художній керівник Т. Ярошенко)
За традиціями не обійшлося на святі без «нечистої сили» — Водянці, русалок, лісовиків та чортів, які всіляко заважали дійству: обливали присутніх водою та заворожували закохані пари. До сліз вразила всіх присутніх містична історія про кохання Русалки і Водяника. Ігрову частину та театралізацію блискуче провели актори музично-драматичного театру «Карнавал» Центрального Будинку культури (художній керівник та постановник Н. Водолазко).
І ось настав кульмінаційний момент дійства – на зелену галявину вийшов головний персонаж свята – Купайло. Він запросив міського голову В.Д.Скаржинського, запалити головне купальське вогнище. В свою чергу, міський голова привітав мешканців та гостей міста зі святом Івана Купала та, за допомогою чарівної ведучої, підпалив купальське вогнище. Учасники та глядачі свята з великим задоволенням водили навколо нього хороводи, а пізніше взялися, за старовинним купальським обрядом стрибати через багаття, аби очиститись від усього злого та недоброго.
Звичайно, не забули на святі і про ще один обов’язковий елемент купальських гулянь – це ворожіння на віночках та пускання їх на воду. Перед тим, як відіслати дівчат до річки, був проведений конкурс на кращий купальський вінок. Всі учасниці конкурсу отримали на згадку пам’ятні сувеніри та солодощі.
Аж ось центральна галявина опорожніла, бо серед присутніх не знайшлося байдужих, які б не пішли до річки та не помилуватися як усі бажаючі дівчата пускали на воду віночки. Доброю традицією і знаком свята став той факт, що молодь яка не мала відношення до організаторів, тобто звичайні глядачі, з задоволення приймала безпосередню участь в цьому давньому купальському обряді. Отож, усі присутні, насправді повірили у магічність і містичність купальської ночі.
Окремо хочеться зупинитися ще на одному приємному моменті свята, адже яке українське гуляння без смачного частування. Ось і цього разу народне гуляння не обійшлося без справжнього козацького кулешу та запашної рибної юшки, які вдалося приготувати за фінансової підтримки Народного депутата України Петра Мельника. Почесним кухарем був обраний керівник студії бойового гопака Центрального будинку культури Валерій Романенко. На допомогу Валерію з задоволенням стали працівники центру методичної та культмасової роботи, а також централізованої бухгалтерії відділу культури і туризму міської ради. Приготування купальської вечері об’єднало всіх, бо ніщо так не згуртовує, як спільна справа. А по закінченню справи, усі присутні мали можливість поласувати справжніми козацькими стравами.
Проте, найбільше глядачів свята вразило справжнє феєр-шоу від Київського колективу «Файєр-джем». Це була дивовижна і містична програма феєрії вогню купальської ночі. Тут поєдналася чарівна магія жонглювання вогнем, хореографія, пластика та піротехнічні ефекти. Це неперевершено шоу стало можливим за фінансової підтримки Ірпінської міської організації Партії Регіонів.
Не встигли вщухнути емоції у присутніх від побаченого, як на них чекав ще один сюрприз. На свято прибули депутати Ірпінської міської ради, які разом з усіма глядачами випустили в небо понад сотню різнокольорових повітряних ліхтариків, придбаних за фінансової підтримки депутата міської ради Дмитра Войцеха.
Відділ культури і туризму Ірпінської міської ради висловлює подяку усім хто допоміг в проведенні свята фінансово і організаційно. Окремо хочемо висловити вдячність міським службам, які забезпечували правопорядок, несли медичну та протипожежну варту, забезпечували енергопостачання, проводили благоустрій території та слідкували за дотримання чистоти на заході. Без їх професійної роботи свято навряд чи вдалося провести на такому високому рівні.
Щиру вдячність висловлюємо приватному підприємцю Сергію Ткачу, який забезпечив безкоштовне транспортне перевезення усього необхідного для проведення заходу та належним чином організував виїзну торгівлю.
По закінченню святкової програми, глядачі ще довго не хотіли залишати галявини, на якій поволі догорало купальське вогнище. Останні і найсміливіші розійшлися далеко за північ. Сподіваємося, що вони знайшли свою квітку папороті.
Євгенія Антонюк
Вікторія Мартинюк
[scrollGallery id=7]