Рубрики
КУЛЬТУРА В УКРАЇНІ

День Гідності та Свободи

День Гідності та Свободи

Рівно рік тому, 21 листопада, на заклик Олександра Моторного та Мустафи Найєма кілька сотень активістів вийшли на Майдан Незалежності в знак протесту проти рішення Кабінету Міністрів Миколи Азарова відкласти підписання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом. Акція швидко набрала обороти і залишилася в історії під назвою «Євромайдан». Пізніше протести народу проти режиму Віктора Януковича були названі «Революцією Гідності».

22 листопада 2004 року, через масові фальсифікації результатів виборів, почалась масштабна акція під назвою Помаранчева революція. Протести, мітинги та страйки, в рамках акції, були організовані прихильниками Віктора Ющенка після оголошення ЦВК попередніх результатів виборів, згідно з якими нібито переміг Віктор Янукович.

«З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору, постановляю: 1. Установити в Україні День Гідності та Свободи, який відзначати щорічно 21 листопада», — підписав Петро Порошенко.

https://www.youtube.com/watch?v=eMtCfOBvBu0

«Мені, як президенту України, залишається лише документально підтвердити це і підписати указ про День гідності та свободи, який українці відтепер і навіки будуть відзначати 21 листопада», — сказав глава держави.
Відтепер День Гідності та Свободи — свято в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що відзначалося на честь Помаранчевої революції(згідно з указом президента Віктора Ющенка) з 2005 по 2011 роки 22 листопада, поки не було скасоване указом Президента Віктора Януковича.

Одночасно зі встановленням Дня Гідності та Свободи указом № 871/2014 Президент скасував свято «День Соборності та Свободи України» та відновив свято «Дня соборності України», що святкуватиметься 22 січня. Святкування Дня соборності України та Дня свободи Президент Віктор Янукович скасував у 2011 році, запровадивши замість них свято «День Соборності та Свободи України».

До річниці Майдану ВВС Україна склала список з десяти фільмів, які показують протест під різними кутами.

«Усе палає» (All Things Ablaze). Поки що доступний тільки трейлер.

Протестувальники радісно і тяжко зносять величезний бюст Леніна, фотографуючись як переможці (щоправда, не знаю, який стосунок має Ленін до їхньої люті), тоді як старий радянський типаж обіймає уламок свого улюбленого велетенського каменя і до останнього відмовляється відпустити його. Майдан як поле бою.

«Картина не намагається розмірковувати над змістом подій, а висвітлює боротьбу, яка пішла не туди і врешті-решт призвела до відчаю, безпомічності й смертей», — заявило жюрі фестивалю.
Фільм можна подивитись англійською мовою за 1 британський фунт, або 24 грн тут.

«Молитва за Україну» (Pray for Ukraine) Трейлер.

«Молитва за Україну» — це культурний пам’ятник тим, хто ціною свого благополуччя, здоров’я і навіть життя відстоював свої права та права своїх дітей на гідне майбутнє у власній країні», — каже режисер стрічки Євген Афінієвський.

Міжнародна прем’єра запланована на 2015 рік.

«Майдан. Мистецтво спротиву»

Енергійний фільм, знятий за всіма канонами західної телевізійної документалістики. Динамічний монтаж, багато закадрової музики, людських історій, розказаних від першої особи. Основну історію спротиву розповідає в кадрі сам режисер фільму – телеведучий, актор і письменник Антін Мухарський.

Maidan Massacre (Бойня на Майдані)

Один з небагатьох іноземних фільмів про Майдан, знятий американцем Джоном Беком Гофманом, який працював над фільмами для НАСА і National Geographic.

У своїй стрічці, представленій як журналістське розслідування, автор пробує знайти відповідь на запитання, хто вбивав людей в центрі Києва 18 і 20 лютого.

«Майдан» (Maidan) Офіційний трейлер

Один з перших фільмів про Майдан, світова прем’єра якого відбулася ще 21 травня на Каннському кінофестивалі. Фільм, щоправда, не виграв там ніяких нагород.

«Зима, що нас змінила»

Цикл з сімох документальних фільмів про тих, хто загинув за свободу і за власну державу

«Жіночі обличчя революції»

Документальний фільм про жінок Майдану.

В анонсі фільму сказано: «Дружина, яка стояла на лінії вогню пліч-о-пліч зі своїм чоловіком. Дівчина, яка закохалася в простого хлопця, а втратила героя. Жінка, яка перетворилася на воїна. Мати, яка опинилася зі своїм сином по різні боки барикад. Та мати, яка виховувала свідомого сина, а виховала героя. Героя «Небесної сотні»… Кожна із них зазирнула в очі смерті, але знайшла в собі сили, щоб жити далі. Майдан змінив їхні життя назавжди».

«Сильніше, ніж зброя» (Stronger than Arms) Трейлер

«Сильніше, ніж зброя» — це наша з вами історія, яка обпалює серця. Вона згадує події та людей, які з часів Євромайдану до війни на Сході будують нову Україну», — пишуть автори фільму.

Мають показати в кінотеатрах України з 27 листопада.

«Євромайдан. Чорновий монтаж» (Euromaidan. Rough Cut) Трейлер

Збірка короткометражок від молодих українських режисерів, представлена невдовзі після Майдану на фестивалі Docudays UA.

«Якось в Україні» (Once Upon A Time In Ukraine) Трейлер

Художня картина про Євромайдан.