Рубрики
РЕПОРТАЖІ Централізована бібліотечна система

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки11 грудня в рамках Тижня права пройшов круглий стіл на тему «Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки». В Ірпінській центральній бібліотеці зібрались спеціалісти з різних сфер для висвітлення питання прав людини. Слухачами ж були школярі.

Як писав польський педагог Я. Корчак: «Виховання дитини це не втішна розвага, а завдання, яке вимагає і капіталовкладень, і важких переживань, зусиль, безсонних ночей, багато-багато думок».

І він же продовжує, що «дитина – це іноземець, вона ще не розуміє мови не знає напряму вулиць, не знайома з законами і звичаями і їй потрібен гід, який ґречно відповість на її запитання».

Необхідно завжди поважати пізнання дитини, поважати працю дитини, невдачі і сльози, власність та бюджет дитини, поважати її таємниці, адже саме від того як минуло дитинство залежить якою людиною стане дитина в майбутньому.

Першою виступила Людмила Сергіївна Лучко – головний спеціаліст, юрисконсульт міської служби у справах дітей. Вона розповіла не тільки про права та обов’язки, які має дитина та її батьки, а й про їх обов’язки.

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки

Сімейні відносини регулюються Конституцією України, Сімейним кодексом України, Цивільно-процесуальним та Цивільним кодексами.

З моменту народження дитини у батьків з’являються обов’язки і перший з них – це забрати дитя з пологового будинку. Підставою позбавлення батьківських прав є залишання дитини в пологовому будинку. Другий обов’язок – це, звичайно, виховувати дитину в доброті, злагоді, турботі, любові та повазі. Поважати як права, так і інтереси дитини, захищати та представляти її права та інтереси в суді та в інших органах місцевої влади, різних організаціях, як приватних так і державних. Також в обов’язки батьків входить: доглядати за дитиною та її здоров’ям, надання їй загальної середньої освіти, матеріальне забезпечення, цікавитися життям дитини, її навчанням та багато іншого.

На сьогоднішній день багато батьків не справляється зі своїми обов’язками, що призводить до того, що діти просто на просто стають правопорушниками. В таких випадках служба у справах дітей бере дітей з таких сімей на облік. Також приводом взяття на облік є скоєння фізичного чи психічного насильства в сім’ї. В родинах, діти яких перебувають на обліку, проводяться профілактичні роботи з усією сім’єю. Також сім’я ставиться на соціальний супровід і Служба щоденно їх контролює вдома, школі чи на роботі; збирає всі необхідні данні для з’ясування, яка саме проблема існує в сім’ї.

В разі не виправлення ставлення батьків до своїх дітей, відбувається ініціювання позбавлення батьківських прав. Після позбавлення батьківських прав батьки втрачають право на спілкування та побачення з дитиною, але не звільняються від обов’язку матеріального утримання!

Після позбавлення батьківських прав діти ідуть під опіку, усиновлення влаштовуються в сім’ї родичів чи знайомих до вирішення їхньої подальшої долі.

Згідно Сімейного кодексу України дитина може самостійно звернутися до уповноважених органів таких, як служба в справах дітей та органи опіки та піклування, якщо вона відчуває, що батьки не виконують своїх обов’язків, або негаразди в сім’ї.

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки

Продовжила Наталія Юріївна Десківська, спеціаліст міської служби у справах дітей.

«Основне право у вас це право на життя. Якщо є загроза життю в сім’ї, тобто є насильство, то центр моментально влаштовує службове розслідування.» Якщо дитина звернулась в лікарню, то служба мусить з’ясувати чи не через насильство в сім’ї дитина отримала травму.

Якщо в сім’ї панує деспотизм чи постійно порушуються інші права дитини, в таких випадках важливо не терпіти мовчки, а звертатись до рідних, близьких друзів чи напряму повідомляти до відповідної служби. Можна, навіть, робити це анонімно, принаймні існуватиме можливість підтримати дитину психологічно та підказати правильні шляхи вирішення проблеми.

Телефони за якими можна звернутись: 63-062, 63-080

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки

Ми не знаючи своїх прав дозволяємо іншим їх порушувати.

Про соціальну допомогу сім’ям розказала дітям Світлана Анатоліївна Зелінська, спеціаліст відділу у справах сім’ї і молоді. На жаль, простежується постійне збільшення кількості сімей соціального ризику – соціально незахищених сімей, що неспроможні самостійно подолати проблеми, які виникають у процесі їх життєдіяльності. Такі тенденції розвитку сучасних українських сімей обумовили потребу в їхній соціальній підтримці та супроводі.

Ти і твоя родина: взаємні права і обов’язки

Про психологію гармонійних відносин батьків і дітей розповідала Людмила Миколаївна Лозова – журналіст, політтехнолог, психолог. Вона навела багато прикладів: від побутових сварок до реальних сімейних трагедій, чим прикувала увагу слухачів та зацікавила до подібних зустрічей у майбутньому.

«Закони духовного життя існували завжди. Ці закони приходять до нас, найпростіший приклад, через народну мудрість: приказки ти прислів’я. Сім’я це те середовище, де всі ці приказки підтверджуються щодня», — так почала свій виступ пані Людмила.

«У кожній релігійній громаді є своя духовна книжка, в якій записані ті чи інші закони, але вони по суті всі одні. І одні з них, найосновніших людських законів, прописаних в Біблії – це шануй батька і матір свою. Там не написано, що батько й матір мають до кінця своїх днів тягнути дитину, а от дитина мусить вирости, тягнути батька й матір, сприймати їх такими якими вони є, тому що, зрештою, за дорослу дитину батьки нести відповідальність вже не повинні».

Ми всі мусимо не забувати: за кожну дію і кожен вчинок ми повинні відповідати перед совістю, перед державою, перед суспільством і перед батьками.