Рубрики
Ансамбль «Східні красуні» Ансамбль старовинної пісні «Джерело» ВІА «Декабристи» Вокально-інструментальний гурт «Перевал» Народний фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня» НАШ КРАЙ РЕПОРТАЖІ Студія образотворчого мистецтва «Зерно» Театральна студія «Браво»

Хто каже, що не має культури в Ірпені, той просто нею не цікавиться

Шановні читачі, ця стаття є відповіддю усім тим, хто каже, що не має культури в Ірпені. Таке твердження є щонайменше некомпетентними. Окрім усього іншого – ці слова є прямою образою 160 працівникам культури, які працюють у галузі культури міста на постійній основі, а ще всім тим тисячам ірпінчан, які задіяні в аматорській культурній діяльності.

Так, існує така проблема в місті, як недостатня поінформованість населення про заходи закладів культури. Але не треба плутати обмеженість інформації з відсутністю роботи. Майже рік тому, очоливши відділ культури і туризму Ірпінської міської ради, я щонайперше проаналізувала стан культури в місті дійшла висновку, що одне з найперших питань, які треба вирішити і які не потребують великих капіталовкладень — це популяризація роботи закладів культури. З цією метою, було посилено роботу щодо планування заходів, запроваджено в практику серійний друк афіш та флаєрів про заходи закладів культури, виготовлено внутрішні інформаційні дошки «Ірпінь мистецький», які розміщено у закладах культури міста, а також в приміщенні виконавчого комітету Ірпінської міської ради, надруковано в газеті «Ірпінський вісник» 5 статей. Сьогодні вже закінчено розробку власного вебсайту відділу культури і туризму, зібрано необхідні спонсорські кошти для його розміщення і підтримки. Найближчим часом плануємо презентувати важливий інформаційний ресурс відділу.

А тепер, що стосується власне культури. Часто мене запитують чому в Ірпені не має осередку культури на зразок Уварівського дому, що у селищі Ворзель. Даю відповідь: не має і не буде. Чому? Та тільки тому, що місто Ірпінь налічує щонайменше 7 закладів культури підпорядкованих відділу культури і туризму, не враховуючи парків відпочинку, відомчих, санаторно-курортних закладів, закладів освіти та ін., на базі яких проводиться достатньо велика кількість культурно-розважальних та культурно-просвітницьких заходів.

___ До закладів, які знаходяться в прямому підпорядкуванні відділу культури і туризму міської ради належать центральна міська бібліотека, дитяча міська бібліотека, дитяча музична школа, міський будинок культури (вул. 74 Стрілецької дивізії, 1), центральний будинок культури (вул. ІІІ Інтернаціоналу, 183) та клуб с. Романівна. І не зважаючи на те, що більшість закладів культури потребує капітального ремонту, поліпшення матеріально-технічної бази, покращення умов праці персоналу, всі без винятку заклади працюють відповідно до покладених на них завдань, виконуючи клопіткі щоденні справи задля розвитку і збагачення культурного і духовного життя міста. Так, наприклад, тільки в листопаді місяці заплановано проведення 19 заходів.

Заклади культури міста проводять свої заходи за різними формами, використовуючи різноманітні методи роботи зі споживачем культурного продукту. Це виставки, концерти, прем’єри, літературні вечори, вечори відпочинку, творчі ігри, презентації, кінопокази та багато іншого. Детальний план роботи можна завжди знайти на інформаційних стендах «Ірпінь мистецький».

На базі закладів культури міста працють 6 колективів художньої самодіяльності, які мають звання «народний» та 2 дитячих колективи мають звання «зразковий». Вони постійно беруть участь у культурно-масових заходах міського, обласного, загальнодержавного та навіть міжнародного значення. Це народний хор ветеранів війни та праці «Пам»ять», народний чоловічий ансамбль старовинної козацької пісні «Хортиця», народний жіночий вокальний ансамбль «Ірпінчанка», народний чоловічий вокальний ансамбль «Ясени», муніципальний камерний хор «Благовіст», народний інструментальний ансамбль «Українські музики», зразковий дитячий хореографічний ансамбль «Едельвейс», зразковий дитячий хор «Ягілочка».

Окрім цього, на базі клубних установ відділу працює 35 клубних формувань, в яких налічується понад 900 учасників, з них 12 — це формуваня для дітей і підлітків. Наймасовіші з них ансамбль старовинної пісні «Джерело», фольклорно-етнографічний ансамбль «Берегиня», театр танцю «Східні красуні», гурток англійської мови, гурток крою та шиття, дитячий хореографічний ансамбль «Подоляночка», гурт естрадної сучасної пісні «Декабристи» , студія образотворчого мистецтва «Зерно», театральна студія «Браво», ансамбль афганської пісні «Перевал», рок-гурт «Самхейн», ансамбль сучасного танцю «Тримай ритм», ансамбль спортивного танцю «Степ денс», клуб для людей похилого віку «Тим кому за 60» та інші.

Бібліотеки міської централізованої бібліотечної системи відділу культури і туризму Ірпінської міської ради надають послуги біля 10 тис. читачам за рік. Популярністю серед відвідувачів користується Інтернет-центр, який працює на базі центральної міської бібліотеки і є однією з нових форм бібліотечної роботи. Крім своїх безпосередніх завдань, центральна міська бібліотека приділяє велику увагу краєзнавчій роботі, організації дозвілля населення, а також здійснює методичне керівництво усіма бібліотеками регіону. На її базі працює міська літературна студія «Дебют». На високому професійному рівні працює і міська бібліотека для дітей, яка за своїм внутрішнім оформленням, сучасним дизайном та формами роботи є однією з найкращих дитячих бібліотек області.

Ірпінська дитяча музична школа працює із затвердженим контингентом 440 учнів і має такі відділення: фортепіанне, теоретичне, струнно-смичкове, духових, ударних інструментів та гітари, народного і сольного співу. Традиційно, в школі відбувається велика кількість виховних та концертно-просвітницьких заходів. Для багатьох своїх вихованців школа стала початком творчого шляху, адже навчила музичному мистецтву не одного переможця та лауреата обласних та республіканських конкурсів. Ірпінська дитяча музична школа за рівнем творчих досягнень входить в п’ятірку найкращих музичних шкіл області.

Гордістю міста є історико-краєзнавчий музей, де відвідувачі можуть побачити досить цінні та рідкісні експонати. Серед них представлені картини видатних українських художників Матвія Донцова, Бориса Піаніди та ін. Щоп’ятниці в приміщенні музею демонструються фільми про діячів культури, відбуваються покази фільмів наших земляків. Нещодавно в музеї було впроваджено таку новітню форму роботи як відео екскурсія. Документальний фільм «Ірпінь срібного віку» про історію Ірпеня був створений за спонсорські кошти та безоплатно наданий музею для демонстрації. На момент написання статті відео екскурсію вже відвідало більше 200 учнів закладів освіти міста.
В середньому за рік закладами культури відділу культури і туризму Ірпінської міської ради проводиться понад 400 масових заходів до державних, релігійних, професійних свят, ювілейних та пам’ятних дат, вшанування видатних вітчизняних та зарубіжних діячів культури, науки тощо. Варто зауважити, що у 2010 році започатковано святкування таких релігійно-обрядових масових свят, як Масляна, Івана Купайла, Покрова.

Протягом останнього року достатня увага приділялась і господарській діяльності відділу. Передусім, в складних фінансово-економічних умовах, було переглянуто та оптимізовано штатну чисельність працівників культури. Так, у 2010 році було скорочено 17 штатних одиниць. Однак, не зважаючи на економічну кризу було збережено контингент дитячої музичної школи, адже забезпеченість музичною освітою в місті в три рази нижча від норми, встановленої законодавством України. Знаковим, стало вирішення питання про передачу на баланс відділу культури і туризму приміщень центральної міської бібліотеки, міської бібліотеки для дітей, міської дитячої музичної школи та історико-краєзнавчого музею. Таким чином, усі приміщення закладів культури, крім центрального будинку культури, знаходяться на балансі відділу культури і туризму Ірпінської міської ради, що дозволяє оперативно та вчасно вирішувати організаційні та, при наявності коштів, господарські питання. Окрім, цього було активізовано роботу щодо виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками на яких розташовані міський будинок культури та клуб с. Романівна. Хоч і з запізненням , та все ж розпочато поточний ремонт в приміщенні міського будинку культури та ремонт покрівлі центральної міської бібліотеки та міської бібліотеки для дітей.

Одним з важливих фінансово-господарських питань є затвердження переліку платних послуг, які надаються закладами культури міста. З відповідним листом відділ культури і туризму звертався у 2010 році до виконавчого комітету міської ради попереднього скликання, однак питання так і не було розглянуте. Сподіваємось, що виконавчий комітет новообраної міської ради позитивно розгляне дане питання та прийме відповідне рішення, адже такий документ дасть можливість поліпшити наповнення спеціального фонду відділу культури і туризму, а отже і вирішити ряд питань щодо покращення матеріально технічної бази, підвищення умов праці тощо.
Не вирішеним залишається питання передачі на баланс міста центрального будинку культури. Великі сподівання щодо вирішення цього питання покладаємо на новообрану владу. Маємо надію, що об’єднавши зусилля влади та громадськості, зробимо все для того аби такий стратегічний заклад культури, яким є сьогодні центральний будинок культури, належав громаді міста, а не приватним особам.

Як і у всіх, у нашій галузі, проблем вистачає. Необхідно провести реконструкцію міського будинку культури, здійснити капітальні ремонти майже в усіх приміщення закладів культури. Гострим питанням є затвердження переліку платних послуг, що надаються закладами культури, виділення коштів на проведення протипожежних заходів, поповнення бібліотечних фондів, розширення контингенту учнів дитячої музичної школи, створення муніципального духового оркестру та багато ін. Однак, завдяки тому, що ми творимо, передусім, цінності історико-культурного та духовного значення – працюємо творчо, натхненно і самовіддано на благо громаді, народу, державі.
Отже, запрошуємо усіх небайдужих, а особливо тих, хто розповідає про відсутність культури в Ірпені, не спонукати нас писати такі відповіді на сторінках газети, а частіше відвідувати наші заходи та конкретними справами допомагати розвивати культурну сферу, задля духовного збагачення наших земляків.

Користуючись нагодою, хочу висловити подяку, усім тим, хто приділяє увагу роботі закладів культури, допомагає фінансово і організаційно вирішити нагальні питання, щодо поліпшення матеріально-технічної бази, створення доброзичливої та затишної атмосфери для наших відвідувачів. Це депутати попереднього скликання Людмила Янкова, Анатолій Калинка, депутати діючої міської ради Олег Сотніков, Юрій Прилипко, Аркадій Кобринець, Тимофій Бусел, голови міських осередків політичних партій, громадських організацій, керівники приватних підприємст та просто жителі міста Тетяна Скриплено, Вадим Сірош, Володимир Розвалов, Андрій Дюбенко та інші. Будемо і надалі сподіватись на Вашу підтримку.