Рубрики
Ірпінський історико-краєзнавчий музей ВИСТАВКИ РЕПОРТАЖІ

На шляху до Незалежності

Михайло Іванович Земляний ініціатор створення перших осередків українських національно-демократичних організацій в Ірпені.

Наприкінці 1980–х років у Радянському Союзі було дозволено створювати незалежні від правлячої Комуністичної партії організації.

Процеси демократизації починаються і в Приірпінні. В Ірпені ще жили колишні політв’язні комуністичних концтаборів, учасники національно-визвольної боротьби українського народу. Наприклад, ветеран ОУН і УПА, поет і перекладач Дмитро Паламарчук. 22 січня 1989 року Українська Гельсінська Спілка відзначила 70-у річницю Соборності Укоаїни нелегально в Бучі, на квартирі вчительки української мови та літератури, пенсіонерки Надії Левченко. Надія Іванівна теж була членкинею УГС.

Михайло Землянийв Ірпені, Євген Гуля в Коцюбинському, Микола Лабунський і Василь Кравченко в Бучі формують осередки Народного Руху України.

В міській газеті «Прапор перемоги» з’являються статті з випадами на адресу Михайла Земляного, рената Польового та інших.

В 1990 році виникають осередок Української республіканської партії, Ірпінський курінь Українського козацтва.

В агітації за Незалежну Україну беруть активну участь Світлана Турпітько, Борис Касьяненко, Леонід Сивокінь, Володимир Паламарчук, Святослав Сідий, Людмила Забарило, подружжя Кухарів – Юрій і Ганна та інші.

16 липня 1991 року в «Прапорі перемоги» виступають голова Ірпінської організації Руху Микола Лабунський і голова Бучанської організації УРП Надія Левченко. Оюоє – за Незалежну Україну.

Коли 19 серпня 1991 року в Москві стався путч поет-рухівець Сергій Бабайкін роздав надруковані на машинці звернення Бориса Єльцина та Івана Драча проти перевороту ірпінським козакам Івану Коломійцю і Владиславу Драшпулю. Вони розклеїли їх в Ірпені.

10 вересня 1991 року над Ірпінською міськрадою було піднято синьо-жовтий прапор, поруч із червоно-синім.

24 серпня наші земляки взяли участь у велелюдному мітингу біля Верховної Ради. Верховна Рада проголосила Незалежність України.

1 грудня 1991 року понад 90 відсотків виборців проголосували за Незалежність Батьківщини.

Багатьох із тих, хто виборов Незалежність України, вже немає серед живих. В 1991 році вдалося добитися проголошення Незалежності нашої Батьківщини мирним шляхом. Нині, коли український народ почав брати владу під контроль, Росія вчинила проти нас агресію. Мусимо захищати Україну зі зброєю.