Рубрики
РЕПОРТАЖІ Централізована бібліотечна система

Творче повноліття Валентина Собчука

knyaz0020Для того, щоб пізнати людину треба уважно подивитись їй в очі. Але як зазирнути в очі людині, яка жила давно, наприклад, у 12-му столітті?! Дізнатися як жили, що думали, чим переймалися наші пращури – такою спробою став історичний роман нашого земляка ірпінського письменника Валентина Собчука під назвою «Князь».

Це вже вісімнадцята його книга. Роман побачив світ на 50-річчя Валентина Миколайовича, а учора, 12 вересня, в Ірпінській міській бібліотеці відбулася його презентація. Ще до неї Валентина Собчука хто жартома, хто всерйоз вже почали величати князем. У кожному жарті є доля жарту. Взагалі, як сказав у привітальному слові колега по перу Олександр Наказненко, писати – це княжа справа. З давніх-давен князі розвивали письменство й літературу, передаючи з покоління в покоління згадки про свій рід, свою династію. Тож, вочевидь, і не спроста Валентин Собчук взявся за дослідження теми князів 12-го століття. Цілком можливо, що і в його жилах тече княжа кров. Сам же Валентин Собчук усіх українців називає князями, оскільки «в усіх інших слов’янських народів є жони, і тільки у нас – дружини».

Почалася презентація виступом директора Центральної міської бібліотечної системи Олени Циганенко. Олена Єгорівна ознайомила присутніх з біографією та творчістю Валентина. На широкому проекційному екрані було показано поетичний відео-колаж за творами В. Собчука. Декламували його вірші, демонструвалися  фотографії автора та ілюстрації до його творів.

Директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею Анатолій Зборовський відзначив, що: «Читач має прекрасну нагоду зануритися в минуле, поповнити свій багаж історичних знань, потренувати свої кращі почуття переживаннями за долю героїв книги, подумати, якою могла б бути Україна та усвідомити, що наше сьогодення виготовлене в попередні часи, а ми зараз творимо майбутнє».

Голова Ірпінської організації Спілки воїнів-інтернаціоналістів Ігор Панасюк розповів, як зараз в зоні військових дій на Сході України наші бійці цінують книги. «Знаєте, що хлопці просять мене привезти? Книги! Як не дивно, а молодь нині почала читати книги, – поділився своїми враженнями від перебування в зоні бойових дій Ігор Панасюк. – Солдати читають і поезію, і прозу. Не диски та тому подібне… Там справді йде кривава війна. Часу немає, спати ніде. Проте бійці виховуються на книгах Тараса Шевченка, Лесі Українки і тепер нашого сучасника Валентина Собчука».

Колись і наші нащадки споглянуть на нас з 800-річної давнини, критичною оцінюючи наше життя, здобутки, відкриття… Та чи будемо ми достойні такого історичного екскурсу, який провів Валентин Собчук у своєму романі? Такі питання мимоволі спадають на думку, коли читаєш його «Князя».

Літературознавець Олесь Нечай у своїй рецензії вирізнив історичний аспект твору: «У тексті захоплююче описується побут і тактика воєн 12 століття. Ви вирушите з автором в похід у Дике поле проти половців, на яких ходив його герой, дізнаєтеся про звичаї цього зниклого з карти історії народу та інші історичні цікавинки».

Спілкуючись після презентації в неофіційній обстановці Валентин Собчук розповів про свою музу – дружину Ірину, яка надихає його на творчість.

ДЖЕРЕЛО