Рубрики
Ірпінський історико-краєзнавчий музей ВИСТАВКИ РЕПОРТАЖІ

Зимові вакації з ляльками Тетяни Федорової

16 грудня в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї відкрилася новорічна народна виставка ляльок Тетяни Федорової.

У творчому доробку  Тетяни Семенівни на сьогоднішній день з півтисячі ляльок в національному одязі – представлено всі шари українського суспільства в їхньому історичному, побутовому, соціальному аспектах.

Нова експозиція створена в техніці «без голки» і об’єднана тематикою зимових свят.

На відкриття виставки завітав музикант-волинкар з 50-річним досвідом гри на народному інструменті Володимир Бурневський, який і задав емоційний настрій презентації.

Сама Тетяна Семенівна зізналася, що виставку робити не збиралася. «Хотіла відпочити, але куди відпочивати – треба закінчити свій великий проект – доба відродження». А перед тим вирішила спробувати зробити ляльку без використання голки. І пірнула, і так почала працювати… що на цілу виставку вистачило.

«Зустріла Анатолія Івановича, – розповідає Тетяна Семенівна, – запитала що на Новорічні свята плануєте? – Ну як, Ваші роботи виставляти! –  відповів Анатолій Іванович».

Співорганізатор цієї виставки Олена Плаксіна видала кілька секретів майстрині, наприклад, всі роботи Тетяна Семенівна робить стоячи – це тому, що потрібен упор в руці і сила, щоб все намотати. У знак вдячності Олена Геннадіївна подарувала Тетяні Семенівні календар на 2016 рік з красивими краєвидами з усього світу і щиро побажала, щоб ця виставка облетіла весь світ.

Композиція в шафці, яку ви можете побачити на фотографії, або ж завітавши до музею, це не просто розставлені ляльки, а багатосюжетна композиція, розділена на кілька ярусів.

Отаким колись було українське село, отак там одягалися люди. Деякі образи фантастичні. Багато представлений жіночий одяг.

Представлені також вироби у техніці витинанка.

«У лютому святкуємо День святого Валентина – це західноєвропейське свято. Одного разу внучка Тетяни Федорової попросила зробити валентинку. Навіщо нам валентинки, у нас є свої образи – катеринки. Катеринки сподобалися і не тільки внучці», – розповів Анатолій Іванович Зборовський.

На задньому плані можна побачити панно «Берегині роду». В основі панно древньослов’янські боги Ладо і Лада — це були боги вірного подружжя, боги любові й веселощів.

Саме ця робота найбільше вразила багатьох присутніх. Наприклад, художник Костянтин Могилевський і поет Сергій Рожновський обидва наголосили, що це шедевр, який можна було б нанести на фасад в мозаїчному стилі, приміром з кераміки.

Постійні експонати козак Степан, дружина Марія і їхня дитина Наталочка, одягнені Тетяною Семенівною, правда жіночий одяг – з фондів музею, одяг козака придбаний, а очіпок Тетяна Федорова зробила сама. Вона відроджує українські жіночі головні убори.

Всі її роботи – це роботи по відродженню, збереженню і передачі наступним поколінням багатства, яке створив український народ. По передачі тому, що від сьогодні в музеї проходитиме ряд майстер-класів для дітей. Тетяна Семенівна буде вчити їх, як робити українську ляльку. Записатися на майстер-клас можуть всі охочі. Телефон музею: (04597) 5-40-70